• slider01.jpg
  • slider02.jpg


Novinari „AKRP Zagreb“ razgovarali su s Gaborom Bathorijem, mađarskim reprezentativcem u rukometu na pijesku, jednim od najboljih markera na svijetu i odnedavno, novinarom rukometa na pijesku.

1. Za početak, molimo Vas da se predstavite. Koliko imate godina, koliko dugo igrate rukomet i u kojem ste klubu (ligi) trenutno? Koje je Vaše zanimanje?

Pozdrav svima i hvala na pozivu za intervju. Ime mi je Gabor Bathori, rođen sam 1980. godine u rukometnom gradu Tatabánya, Mađarska. Prvi puta sam se susreo s dvoranskim rukometom u osnovnoj školi,
negdje 1991. godine. Kasnije sam igrao u nekoliko mađarskih klubova, većinom drugoligaških. Zadnje 3 godine igram u Francuskoj, natječemo se u 3. ligi, no planiramo prijeći u 2. ligu. Rukomet je moj trenutni posao i vrlo sam sretan što se mogu baviti onime što volim. No, također radim u informatičkom uredu.

2. Na kojim ste natjecanjima u rukometu na pijesku sudjelovali? Koji Vam je najveći uspjeh, a koji najveći neuspjeh?
Do sada imam već 10 godina iskustva u rukometu na pijesku i vrlo sam ponosan što sam sudjelovao na mnogim važnim turnirima. Iako dugo nisu računali na mene u reprezentaciji, moj najveći uspjeh, a ujedno i najveći poraz je Europsko prvenstvo iz 2006. godine kada smo osvojili srebrnu medalju. U polufinalu smo pobijedili Njemačku, dok smo u finalu izgubili od jake Španjolske u raspucavanju. Naravno, volim se prisjetiti i osvajanja EBT Mastersa 2006. i 2008. godine.

3. Možete li mi reći nešto o rukometu na pijesku u Mađarskoj u ovom trenutku? Koliko turnira imate u Mađarskoj i koji je od njih po vašem mišljenju najbolji?
U Mađarskoj postoje 3 vrste turnira. Prvi su EBT turniri, za koje većina ljudi zna, poput visoko kvalitetnog Balaton Open-a u Keszthelyu ili EBT turnir u Salgótarjánu. Sudionici na ovim turnirima su pretežno mađarske ekipe koje su registrirane na EBT stranici, uz mnoge strane ekipe naravno. Druga vrsta turnira organizirana je od strane Mađarskog rukometnog saveza, koji se odigravaju na 8 različitih lokacija
tijekom cijelog ljeta, zajedno sa završnicom prvenstva. Treća vrsta turnira služi primarno za pripreme i zabavu.

4. Što se tiče klupskih obaveza, trenutno igrate za klub rukometa na pijesku „Budaors Beach stars“. Recite nam nešto o svom klubu, njegovoj povijesti, uspjesima, sponzorima, budućim natjecanjima i sl.
Ljudi bi trebali znati za „Budoars Beach Stars“, klub postoji već 10 godina. Ime kluba mijenjalo se više puta u posljednih nekoliko godina. Zvali smo se Winterthur, Credit Suiss i Axa Beach Stars.
Uprava kluba i igrači su i dalje isti, ime se mijenja u skladu sa sponzorima. Naša ekipa uvijek je bila važan sudionik kako u Mađarskoj, tako i na međunarodnim natjecanjima. Vrlo je teško navesti sve naslove koje smo osvojili u posljednjih 10 godina. Osvojili smo Mađarsko prvenstvo i Kup nekoliko puta, također smo dva puta osvojili EBT Masters, a još par puta smo bili u finalu. Mnogi naši igrači primili su poziv za nastup u reprezentaciji.
Trenutno radimo na pomlađivanju ekipe. Mnogo je mladih talenata koji žele pokazati što znaju. Mi, stariji igrači, im pokušavamo pomoći i naučiti ih kako da postanu najbolja ekipa u Europi.
Što se tiče sponzorstva, trenutno smo bez brige, grad Budaörs se brine o našem klubu i nadamo se da će tako i ostati.

5. U posljednjih nekoliko godina, Mađarske ekipe su pri vrhu na europskoj sceni–Salgotarjani, Budaors,Keszthely, ali i Dabasi. Koje mlađe ekipe vidite kao potencijalne pobjednike u budućnosti?
Ekipa Budaörs vodeća je već jedan duži period. Zahvaljujući izdržljivosti i znanju ekipa Salgótarján ima više bodova na EBT ljestvici od naše ekipe (nadamo se da to neće dugo imati). Također, u posljednjih
par godina ekipa Keszthely je pri vrhu, zahvaljujući dobrom timskog radu i dobrom treneru. Ostanu li i dalje zajedno imaju jako dobre izglede za osvajanje budućih turnira.

6.Recite nam svoje mišljenje o reprezentaciji Mađarske. Mađarska je zaredala mnoge uspjehe, osobito u juniorskoj konkurenciji, dok je ženska seniorska selekcija osvojila naslov Europskih prvakinja. Koja su očekivanja u muškoj konkurenciji?
Mađarska reprezentacija se nije uspjela održati u vrhu prošle godine, a svi su očekivali da hoće. Nakon osvojenog 2. mjesta na Svjetskim igrama 2009. nisu se uspjeli kvalificirati za Svjetske Igre 2013. ni za
Svjetsko prvenstvo ove godine. Zato moramo razmisliti i odlučiti što dalje. Sve ovisi o tome koliko ćemo truda uložiti da poboljšamo situaciju, rezultati će se vidjeti s vremenom, vjerujem da će biti bolje. Što se tiče žena, godina je bila izuzetno uspješna. Nakon 100 postotnog učinka na Europskom prvenstvu, osvojile su 2. mjesto na Svjetskim igrama. Većina igračica je u istome klubu što doprinosi smanjenju troškova priprema, te imaju oko 50 dana koje zajedno provode, što doprinosi timskom duhu ljeti. Isto se može reći za žensku juniorsku reprezentaciju gdje je isti trener i pojedine igračice nastupaju u obje kategorije. Također treniraju u isto vrijeme i na istom mjestu. Tako da nije veliko iznenađenje što su osvojile Europsko prvenstvo J. Muška juniorska reprezentacija je također na dobrom putu, nadam se da će ti igrači također sudjelovati i u seniorskoj konkurenciji.
7.Možete li nam nešto reći o drugim reprezentacijama? Koje preferirate ( u obje konkurencije) i zašto?
Smatram da je najljepši način igranja upravo brazilski. Njihov rukomet na pijesku je najdinamičniji, a njihovi akrobatski elementi su zavidni u obje konkurencije. No, također volim ekipe poput Hrvatske koje igraju organizirano i taktično. Zapravo preferiram ženske ekipe s puno zgodnih članica :) .

8. Nedavno ste započeli s novim projektom širenja rukometa na pijesku. Radi se o stranici strandkezi.hu koja je u potpunosti orijentirana na rukomet na pijesku. Projekt je izuzetno dobar u širenju rukometa na pijesku među ljudima. Možete li nam molim Vas reći nešto o tom projektu (kako ste započeli projekt, koliko ljudi radi na njemu...)? Jeste li zadovoljni posjećenošću stranice? Postoje li drugi mediji u Mađarskoj koji promoviraju rukomet na pijesku?
Strandkezi. hu (što znači rukomet na pijesku) je bio moj dugo iščekivani san. Posvetio sam mu svu svoju energiju. To je zapravo hobi, radim to iz gušta. Mislim da upotpunjuje prazninu u Mađarskoj i bilo gdje drugdje te će se ubrzo započeti s engleskom inačicom stranice. Zapravo, troje ljudi radi na stranici, dvoje pišu i prevode članke, dok jedan radi na održavanju stranice. Tijekom godine, kada trebamo novije članke, svaki igrač, sudac itd. nam može pomoći i doprinijeti stranici. Nažalost ne postoji puno foruma o rukometu na pijesku u Mađarskoj. Osim jednog ili dva važna uspjeha, to je samo 15 minuta slave. Svi vole uspjeh. J

9. Za kraj, napišite kako vidite rukomet na pijesku u bliskoj budućnosti. Što bi se trebalo poboljšati?
Moje mišljenje je da je rukomet na pijesku u jednom prijelaznom i privremenom razdoblju. Nije još odlučeno hoće li to biti profesionalni sport ili još jedan sport koji se igra u slobodno vrijeme na plaži. Možda ga ljudi igraju jer je pivo boljeg okusa nakon utakmice. Mislim da su ove godine posvećene traženju i može se razviti u uspješan sport ako se dovoljno uloži. Postoje razne mogućnosti, npr. Kup Prvaka u 2014. koji je organiziran na predivnom mjestu, ali u studenom. Za igrače poput mene koji igraju profesionalni rukomet teško je zamislivo otići na taj turnir. U slučaju da i ne bude službenih utakmica taj vikend, potencijalne ozljede na turniru smanjuju mogućnosti sudjelovanja. Recimo, ako moj klub osvoji prvenstvo Mađarske, nastupat ćemo s totalno drugačijom postavom u studenom jer većina igrača ima obaveze u dvoranskim klubovima. Unatoč tome, rukomet na pijesku je na dobrom putu da postane profesionalni sport. Nadam se da će postati uspješan profesionalni sport.

Zahvaljujemo na vremenu i nadamo se da se vidimo uskoro.
Još jednom zahvaljujem na ukazanom povjerenju, nadam se da nisam dosađivao s dugim odgovorima. J Želim uspješnu sezonu svima koji još igraju dvoranski rukomet. Vidimo se na ljeto. Možete to shvatiti kao prijetnju! J.

Kontakt podaci

Akademski klub
rukometa na pijesku
Zagreb

Bitorajska 24
10000 Zagreb
Hrvatska

kontakt osoba:
Mladen Paradžik
GSM:
+385 95 8136 286
e-mail:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

..:: OSTALI KONTAKTI ::..

Prijava / Login

Sponzori

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com. Implemented by nekra.net